2017. december 20., szerda, 06:00
Címkék: 3Dconnexion CadMouse Altair Bosch Rexroth Kft. cad CAD/CAM/PLM Creo ESPRIT FOCUS HyperWorks Internet of Things ipar 4.0 plm S&T Consulting Hungary Kft. tervezői szoftver ThingWorx
November 7-én, a Kongresszusi Központban került sor a több mint 200 érdeklődőt vonzó S&T-rendezvényre. Napjainkban nemzetközi megatrend a digitális és a fizikai világ konvergenciája, ami újradefiniálja az eddigi piaci erőviszonyokat az iparban. Azok a cégek, akik jól alkalmazzák az új technológiákat, a változások nyertesei lesznek, akik nem lépnek időben, versenyhátrányba kerülnek. Azonban egészen más lehetőségeket rejt magában az ipar 4.0 egy hatalmas tőkeerővel rendelkező multi és egy magyar kkv számára. A FOCUS rendezvényen bemutatásra kerültek napjaink legkurrensebb, a magyar cégek számára is elérhető ipar 4.0 technológiái.
2020-ra 50 milliárd olyan eszköz lesz a Földön, ami képes valamilyen kommunikációra más eszközökkel. A fizikai és digitális világ az eddigieknél sokkal szervesebben fog együttműködni. Ezek az új kihívások nem kezelhetők a régi IT-eszközökkel. Az internet az emberek közötti kommunikációt forradalmasította, az Internet of Things (IoT) a gépek, eszközök, berendezések és IT-rendszerek között teremt kapcsolatot. Az új világ kulcstechnológiája az IoT.
Minden cégnek eltérőek az adottságai, a lehetőségei, ezért nem létezik általános, mindenkire alkalmazható recept az ipari digitalizáció vonatkozásában. A FOCUS-on több előadás is foglalkozott a reálisan megvalósítható projektek megalapozott megtervezésével. Az S&T rengeteg cégnél végzett felméréseket, ezen gyakorlati tapasztalatokra, valamint a PTC módszertanára alapozva alakította ki saját digitalizációs útitervét. Ez az eszköz segít eligazodni a lehetséges ipar 4.0 fejlesztések rengetegében, és egyben kiválasztani a legnagyobb hatású, leggyorsabban megvalósítható és megtérülő következő lépést.
A FOCUS-on a résztvevők előadások és élő bemutatók során ismerhették meg a ThingWorx rendszert. A PTC több mint 1 milliárd dollárt áldozott a ThingWorx fejlesztésére és a kapcsolódó felvásárlásokra. A legelismertebb piaci elemzők, mint például a Forrester Research vagy az IDC, egyértelműen a vezető IoT-platformnak tekintik a rendszert. A ThingWorx erőssége, hogy bármilyen meglévő informatikai vagy gépi rendszerbe képes betekinteni, és az adatvagyont áttekinthetővé tenni a menedzsment számára anélkül, hogy a régi rendszereket ki kéne dobni vagy meg kéne változtatni. Mindezt villámgyorsan: nem kell hónapokat várni, az első eredmények napok alatt jönnek!
A ThingWorx platform mindent tartalmaz, ami egy sikeres IoT-projekthez kell: adatkapcsolat kialakítása a gépekkel, gyors üzletilogika-fejlesztés drag&drop módszerrel, tájékoztató dashboardok kialakítása, big data analízis, Augmented Reality.
A ThingWorx alkalmazásának kulcsterületei:
A MES Pharis Express-szel átláthatóvá válik a termelés, javítható az OEE
A Creo élen jár az ipari digitalizációs fejlesztésekben. A PTC idei LiveWorx rendezvényén egy közös bemutatót tartott a PTC és a BOSCH Rexroth, aminek keretében ismertették, hogy a cég hogyan alkalmazza a PTC ipar 4.0 eszközeit. Ebből a lebilincselő előadásból tekinthettek meg a résztvevők részleteket, majd az ipar 4.0 vonatkozású technológiákat – Model Based Definition, Creo Product Insight, Creo Additive Manufacturing, Augmented Reality (AR) – élőben is láthatták.
PLM = IoT
Ahogy a fizikai – digitális konvergencia előretör, úgy egyre több, a fizikai világból származó adatot kell a PLM rendszerekkel a tervezési és gyártási digitális adatokon túl kezelni. A Windchill 11 az első IoT-orientált PLM rendszer. Egyetlen rendszerben kezelhetjük szerepkör alapon a CAD, az ERP és a gépi adatokat, készíthetünk EBOM, MBOM transzformációt, vagy dinamikus munkautasításokat. A bemutatott Windchill Navigate már ThingWorx technológiákra épül.
A Navigate közös felületen teszi elérhetővé a CAD-es és SAP-adatokat
A ProDSP Kft. érdekes esettanulmányt mutatott be: Creo és a ThingWorx segítségével egy automata napelemtisztító robot fejlesztését oldották meg. A ThingWorxszel folyamatosan gyűjthetők az adatok a napelemekről és a robotról, és ezzel optimalizálható a robot működése.
ProDSP: Creóval és ThingWorxszel tervezett napelemtisztító robot
A FÉMALK Zrt. nagynevű járműgyártók első szintű beszállítója. A cég dinamikus növekedése akkor indult be igazán, amikor az öntvények gyártása mellett azok fejlesztését is elvállalták. A járművek fogyasztásáért 60-70%-ban a mozgó tömeg a felelős, ezért a tömegcsökkentéssel lehet a legjobban leszorítani a károsanyag-kibocsátást. A piac legerősebb topológiai optimalizáló rendszere a HyperWorks Optistruct. Az ezzel elért eredményeket mutatta be a FÉMALK Zrt. egy látványos előadás keretében. A szoftverrel 15-20%-os tömegcsökkentést is el tudtak érni úgy, hogy közben a termékek mechanikai tulajdonságai is javultak egyszerre.
Fejlett szimulációs megoldások
A FOCUS egyik kiemelt témája volt a haladó szimulációs megoldások széles körű alkalmazási lehetőségeinek bemutatása. Nagy érdeklődés övezte az Altair HyperWorks járműipari esettanulmányait és az elektromágnesesség szimulációt. Az Altair solidThinking termékvonal a HyperWorks high-tech tudását biztosítja egy könnyen használható felhasználói felületbe ágyazva és sokkal alacsonyabb áron. Mivel megismeréséhez két nap is elegendő, ezért az alkalmi felhasználók számára is ideális a topológiai optimalizálásra, a lemez mélyhúzási és extrudálási problémák szimulációjára. A látogatók megismerhették a Magma öntészeti és Moldex3D műanyag fröccs szimulációs szoftver újdonságait is.
A Creo Product Insight összeköti a Creo CAD modelleket a valós termékek szenzoraival
A FOCUS-on az S&T CAM-rendszereinek – NCG CAM, ESPRIT – újdonságait is tanulmányozhatták a résztvevők. Az ESPRIT tudásbázis-alapú megmunkálásával az adott cégek gyártógépeit feltérképezve maximalizálni lehet a gépek kihasználását. Az ESPRIT vadonatúj additív gyártó megoldása új lehetőségeket nyit a cégek számára. Ezenfelül átfogó tájékoztatásra is sor került az additív gyártás aktuális trendjeivel kapcsolatban.
S&T termékbejelentések
Az S&T tudatosan építi termékportfólióját a digitális transzformáció maximális támogatása érdekében. A FOCUS-on több olyan új termék bejelentésére is sor került, amik kimondottan a magyar igényekre reflektálnak.
S&T CAD/CAM pályázat fődíjas: TIPA
Az S&T ebben az évben is meghirdette országos CAD/CAM pályázatát. A fődíjat, a 3D-s nyomtatót a TIPA Kft. nyerte a Creóval tervezett komplex automata szenzorszerelő géppel, amit egy óriás járműipari beszállító számára készítettek. A tervezés során intenzíven használták a Creo vázszerkezeti, lemeztervezési, kinematikai és szilárdságtani szimulációs funkcióit.
A TIPA Kft. nyerte az S&T CAD/CAM pályázat fődíját automata szerelőgépével
Az S&T partneri megállapodást kötött a 3DConnexion céggel, a SpaceMouse és Cadmouse eszközök gyártójával és az ipari környezetre fejlesztett, fejen hordható RealWear megjelenítőeszközök európai forgalmazójával. A RealWear segítségével a felhasználó munka közben mindkét kezét szabadon használhatja, de közben szemével az eszköz kijelzőjére átfókuszálva hozzáférhet a szervizműveletek leírásához, szerelési szekvenciákat bemutató videókhoz stb.
S&T Consulting Hungary Kft.
06-1/371-8060