Az érzékelők mára mindenütt jelen vannak, az életünk részei és segítségükkel az autóink, az elektromos kerékpárok, az okostelefonok, a fitneszkövetők és a fejhallgatók is érzékelik környezetünket. A Bosch olyan intelligens érzékelőket fejleszt és gyárt, amelyek biztonságosabbá és kényelmesebbé teszik az életet, és hatékonyságuknak köszönhetően környezetünk védelméhez is hozzájárulnak. A Bosch élen jár és piacvezető a mikroelektromechanikai érzékelők (MEMS-érzékelők) gyártásában. „Az elmúlt öt évben annyi MEMS-érzékelőt állítottunk elő, mint azt megelőzően a gyártás 1995-ös kezdete óta összesen” – hangsúlyozta Tanja Rückert, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának tagja Las Vegasban a 2023-as Consumer Electronics Show (CES) kiállításon. A szenzorok gyártását a vállalatcsoport 27 évvel ezelőtti kezdte, azóta összesen több mint 18 milliárd MEMS-érzékelőt készítettek, napjainkban minden autó átlagosan huszonkettőt tartalmaz ezekből. A Yole Group* piackutató és stratégiai tanácsadó intézet jelentése szerint a Bosch a MEMS-érzékelők vezető gyártója.
Az E-IoT koncepció 2020-as debütálása a nürnbergi EmbeddedWord 2020 kiállításon már előrevetítette, hogy az IoT területén tevékeny mérnök társadalom nagy örömmel fogadja majd egy olyan komplett teszt-infrastruktúra megjelenését, ami segíti munkájukat alkatrész, kész megoldás és szoftveres szolgálatások tekintetében egyaránt.
A lap előző számának hasábjain ismertetett Endrich IoT-infrastruktúrához kapcsolódóan szeretnénk részletesebben bemutatni néhány már megvalósult vevői projektet, amik erre a platformra épülnek mind a hardver-, mind a használt szoftverszolgáltatásokat illetően. Egyik jó példa erre a Stars’Bridge Kft. megoldása a 4–20 mA szabványos illesztéssel rendelkező szenzorok keskenysávú IoT-kommunikáció képességével való felruházására, a szenzorok a „Dolgok Internetéhez” mint globális szenzorhálózathoz való kapcsolására.
A Pepperl+Fuchs és leányvállalatai, a VMT és az ecom az első „Digitális Expo” virtuális szakkiállításukkal úttörő szerepet játszanak egy új rendezvényformátumban. A 2021. április 19. és 23. között sorra kerülő ingyenes esemény kompakt, teljesen digitális betekintést nyújt az új és a meglévő ügyfeleknek az ipari érzékelők és a robbanásvédelem jelenlegi termék- és megoldásválasztékába.
Egy jó sikertörténetet megírni nem nehéz, csak kell hozzá a jó alapanyag. Az alapanyagra viszont várni kell. 30 évet várni talán túlzás volt, de ilyen hosszú idő alatt biztosan eldől, hogy egy vállalkozás kellően életképes-e ahhoz, hogy átevickéljen a modern magyar gazdaságtörténet megannyi buktatóján. Forró Péter, a Kvalix Kft. ügyvezető igazgatója a fiatal magyar vállalkozóknak is szolgált egy-két jó tanáccsal.
A modern méréstechnika használata gyakorlatilag kötelezővé vált már a beszállítói piramis alsós szintjein is – erősítették meg a tételt a Werth szakmai napok előadói és résztvevői. A közvetlen és közvetett költségek figyelembe vétele alapvető fontosságú, de aki nem fejlődik, az lemarad. Minden gyártócégnek át kell gondolnia, hogy a meglévő mérőszoftverekkel és –gépekkel vajon a jövőben is versenyképes marad-e, amikor az ipari növekedés dinamikája nem az elmúlt években megszokott meredek módon emelkedik majd.
A korszerű méréstechnikai eszközök az anyagvizsgálattól a sorozatgyártásban megkívánt minőség-ellenőrzésig elengedhetetlen részei a gyártó- és feldolgozóipar értékláncának. A Werth Magyarország Kft. hagyományos szakmai napjain a méréstechnika hazai szakértőin kívül idén is nemzetközi szaktekintélyek előadásain keresztül ismerhetjük meg a versenyképességünket meghatározó méréstechnikai innovációkat és trendeket.
2019. október 1-én és 2-án kerül megrendezésre a Werth Magyarország Kft. hagyományos, gyakorlati bemutatókkal és előadásokkal fűszerezett workshopja.
Az 1990-ben alapított Kvalix Kft. a kezdetektől az ipari automatizálás területén működik. 1993-tól képviseleti feladatokat is ellát, a teljes érzékeléstechnikai termékskála kialakult az évezred végére, amivel a cég minden geometriai típusú érzékelési feladatra (pozíció-, közelítés-, forma-, méret-, elmozdulásérzékelés) megoldást tud adni egészen a komplex 3D képfeldolgozási alkalmazásokig. A vezérléstechnika 2001-ben csatlakozott a Kvalix Kft. által képviselt technológiákhoz, 2010-ben pedig az egyedi gépgyártással vált teljessé a portfólió. Az új székház révén a vállalat gyártási üzletágának kapacitása egy szintre került a hazai célgépgyártók krémjével.
Az IO-Link konzorcium tagjai évről-évre egyre több workshopot szerveznek főként Nyugat-Európában, USA-ban és a Távol-Keleten. Idén először kerül megrendezésre Magyarországon az első közép-kelet-európai workshop magyar nyelven.
A svájci FPT Motorenforschung AG a CNH Industrial erőátviteli rendszereihez fejleszt motorokat haszongépjárművek, építőipari és mezőgazdasági gépek, valamint ipari és tengeri alkalmazások számára. A motorokat összesen 30 tesztpadon vizsgálják, és hatékonyságukat a KELLER AG M5 sorozatú nyomástávadóival vizsgálják.
A müncheni LASER World of PHOTONICS a teljes optikai technológia világvására. Hamarosan ismét megnyitja kapuit a már 1973 óta az iparág vezető szakkiállításának számító kiállítás. A vásár 2017. június 26-29. között tekinthető meg, a kongresszus időpontja pedig: 2017. június 25-29.
A Pepperl+Fuchs cégcsoport az elektromos robbanásvédelem és szenzortechnika éllovasa több, mint 70 éves szakmai tapasztalattal. Veszprémi üzemében 2008 óta használ FANUC ROBOSHOT-okat kihívást jelentő termékei gyártásához.
Az UCLA Engineering kutatócsoportja nyílt forráskódú számítógépes algoritmust hozott létre, amely a gépi látást az emberi szem teljesítőképességének sokszorosára emeli. A kutatók szerint a kód egyaránt használható lesz a csúcsmodern biztonsági rendszerek arc-, ujjlenyomat- és íriszfelismerő szkennereiben, az önvezető járművek navigációs rendszereiben vagy a nagy sebességű ipari termékvizsgálatok során.
A kiterjesztett hatótávolság mellett is megbízható detektálás nem oldható meg a hagyományos mércével mérve. A PowerProx MultiTask fotoelektromos szenzorok elől az 5 cm-től 3,8 méterig terjedő érzékelési tartományon belül egyetlen objektum sem marad észrevétlen.
A megfelelő mérőberendezés kiválasztása rendkívül fontos a mérési feladatokhoz. Az alapelv: mindig az alkalmazás határozza meg a szenzort. A döntés meghozatalában a felhasználónak többféle szempontot is figyelembe kell vennie.
Egy teljesen újszerű, innovatív környezet a kreatív elméknek. A Renningenben megnyíló kutatási központtal a Bosch az egyes területek együttműködését kívánja ösztönözni, hogy ezáltal tovább növekedjen a vállalat innovációs ereje.
A rugalmas multiszenzoros koordináta méréstechnika mind szélesebb körben használatos komplex munkadarabok átvételi vizsgálatához és gyártásfelügyeletéhez. A felhasználónak mindig választania kell a gyorsabb vagy a pontosabb szenzorok és gépek között, emiatt egyre fontosabbá válik a mérési pontatlanság értékelése. Az ügyfeleknek és a beszállítóknak együttműködésük kereteinek kidolgozásakor figyelembe kell venniük a tűrések és a mérési bizonytalanság közötti kapcsolatot.
Az alkalmazott gyártástechnológia tekintetében a szenzorgyártás rendkívül színes képet mutat a nagy értékű, kis sorozatban, manuálisan gyártott szenzoroktól kezdve a nagysorozatú, költségérzékeny termékekig. A szenzorgyártók számára a versenyelőny megszerzéséhez ugyanannyira fontos a gyártási folyamat minősége és megbízhatósága, mint magának a terméknek a funkcionalitása.
A SICK AG az idei Hannoveri Vásáron az Inudstry 4.0 egyik hajtóerejeként az ipari alkalmazásokat szolgáló szenzortechnikai megoldásainak teljes kínálatát felsorakoztatta. A német gyártó többek között a nyomon követés és a biztonság területéről hozott példákon keresztül mutatta be az Industry 4.0 területére vonatkozó megoldásait.
Okostelefonok és tabletek szolgálnak az ipari szenzorok kényelmes kijelző és kezelő felületeként.
A veszprémi Balluff Elektronika Kft. mintegy 670 millió forintos beruházással új, az ipari automatizálásban használatos érzékelőket fejlesztett ki, és a gyártástechnológiát is megújította - tájékoztatta a Balluff Elektronika Kft. ügyvezető igazgatója az MTI-t.
A Cognex, a gépi felügyeleti rendszerek előkelő világpiaci beszállítója piacra dobta az In-Sight Explorer 4.9 szoftvert, amely gazdag felügyeleti eszközkészletet és az iQ Sensor Solution (iQSS) hálózatot is támogató Cognex Connect kibővített kommunikációs készletét kínálja az érdeklődőknek.
A Balluff Elektronika Kft. 62 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap támogatási rendszeréhez benyújtott Ernyő pályázatával, a 162,7 millió forint összköltségű beruházással új szenzortechnikai elvek kidolgozása és az így megszerzett ismeretek alapján új ipari érzékelők fejlesztése valósul meg.
A Toyota Material Handling Europe (TMHE) idén február végén a németországi Stuttgartban rendezett LogiMAT szakkiállításon mutatta be először 80 voltos Toyota Traigo elektromos villástargoncáját. A típus megjelenése a piacon nagy sikerrel kecsegtet, hiszen elődjéhez képest számos újítással büszkélkedik.
Új gyártócsarnokot épít kunszigeti gyárában a SICK Kft. Az opto-eletronikai eszközök előállításával foglalkozó cég ezzel együtt egy átfogó technológiai innovációs projektet is megvalósít. Az egymilliárdos beruházásból 316 millió forintot az Új Széchenyi Terv pályázat fedez.