Az ár és a minőség mellett a gyorsaság is meghatározó az ipari felülettisztításban, ami elsősorban kapacitás kérdése. A szemcseszórás 21. századi technológiáit képviselő PROFETT Kft. ezért szórótérrel bővítette budapesti telephelyét, ami már nagy méretű munkadarabok, akár egész autókarosszériák tisztítását is lehetővé teszi. Kisvárday-Papp Miklóst, a PROFETT ügyvezető igazgatóját kérdeztük a felülettisztítás piacáról.
Az elektromobilitás és az autonóm vezetés az autóipar megatrendjei közé tartoznak. Ez azt eredményezi, hogy az alkatrészek, valamint a gyártási folyamatok változnak, és új, vagy megváltozott eljárások jelennek meg az alkatrész tisztításban.
Az idei parts2clean szakkiállításon mutatja be az acp systems AG a quattroClean szén-dioxid-hó befúvásos technológiát, ami egy száraz és fenntartható tisztítórendszer a lítium-ion akkumulátorok és az üzemanyagcellák gyártásához. Az eljárás könnyen integrálható az automatizált gyártási környezetekbe, és már számos alkalmazásban használják, például az összekötő felületek tisztítására, mielőtt azokat összekapcsolják az akkumulátorcellákkal.
Teljes gőzzel folynak a Karlsruhe Kiállítási Központban 2021. október 12–14. között fizikai módon is megtartott DeburringEXPO előkészületei. A regisztrációs számok bizakodásra ad okot, a hangsúly pedig azokra a megoldásokra összpontosul, amelyek lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy eredményesen és hatékonyan teljesítsék a sorjázás és a felületkezelés szigorúbb és változó követelményeit.
Az alacsony súly és terjedelem, a könnyed hidegen indíthatóság, illetve a viszonylagosan kedvező költségű sorozatgyártás mind olyan előnyök, melyeket a fém bipoláris lemezek nyújtani tudnak. Az üzemanyagcella-kötegek alapvető elemei döntő feladatokat látnak el a közegellátás, az elektromos kapcsolás, illetve a hűtés terén. Hogy mindezt milyen jól tudják ellátni, egyebek mellett függ az anyagok tisztaságától, illetve az alkalmazott lemezektől is. Az Ecoclean vállalat különböző eljárásokkal kísérletezett annak érdekében, hogy lehetővé tegye a minél költséghatékonyabb és gazdaságosabb tisztítást.
A komplex elektromos gépcsoportok összeszerelésekor elkerülhetetlenek a szennyeződések. Az egyik neves gépjárműipari beszállító vállalatnál egy az Ecoclean cég által a specifikus felhasználói igényeknek megfelelően megtervezett száraztisztító berendezés gondoskodik arról, hogy a szennyrészecskék ne okozhassanak működési zavarokat a szervokormányok későbbi üzemeltetésekor. A messzemenően automatizált folyamat egyúttal igen rövid ütemidőket is lehetővé tesz.
Az üvegipar egyes területein szükség van ívelt üvegfelületek (például egy szélvédő) előállítására, nagy sorozatban, megfelelő minőségben. A termék minősége függ a nyersanyag minőségétől, a megmunkálás pontosságától és végül, de nem utolsósorban a termék (gyártásközi) tisztaságától. Ez utóbbi rendkívül fontos, mert az anyag jellegéből adódóan elsődleges az optikai hibamentesség, melynek alappillére a felületek tisztasága.
Intenzív megbeszélések után hozták meg a döntést: a stuttgarti SurfaceTechnology GERMANY és parts2clean szakkiállításokat nem rendezik meg az eredetileg tervezett októberi időpontban. Mindkét rendezvény visszatér a szokásos rotációhoz.
Az autóiparban számos tényező befolyásolja az alkatrésztisztításra vonatkozó követelményeket; többek között az elvárt tisztaság, az áteresztőképesség, a rendelkezésre állás, az automatizálhatóság, valamint az egyszerű karbantarthatóság. Mivel klasszikus tömegtermékekről már csak ritkán beszélhetünk, ezért a különböző méretekkel rendelkező különféle alkatrészek egyedi terméktartó megoldásokat igényelnek. Erre a feladatra kiváló példa az autóipari fogaskerekek és tengelyek gyártási művelete.
Az Ecoclean vállalat az EcoCvelox berendezését az alkatrészek sorjamentessége és részecske szintű tisztasága terén egyre növekvő igényekre való költséghatékony válaszként fejlesztette ki. A moduláris felépítése lehetővé teszi a berendezés egyedi igényekre való szabását, valamint jövőbeli bővíthetőségét, így a kombinált nagynyomású sorjátlanítás, tisztítás és szárítás egy kézben történő konfigurálását. Mindezek során 15 másodperces raklaponkénti ciklusidő valósítható meg. A nagynyomású sorjátlanítás gyors és egyszerű offline programozása egy CAD/CAM csatolófelületen keresztül valósul meg, az alkatrészek mozgatását pedig rendkívül dinamikus szállítórendszer végzi – az EcoCvelox mindezekkel új mércéket állít fel.
Az ipari felülettisztításban az ár és a minőség mellett a gyorsaság már régóta meghatározó tényezőnek számít, de az elmúlt években – végre – a környezettudatosság is felzárkózott negyedik döntési kritériumnak. Nem létezik olyan univerzálisan használható technológia, amely minden alkalmazásban optimális eredményekhez vezet, de olyan tudásközpontra már régóta igényt formált a magyar ipar, mint ami jelenleg formálódik a fővárosban. A centrumban megismerhető technológiákról Kisvárday-Papp Miklós, a PROFETT ügyvezető igazgatója beszélt a TechMonitornak.
A 2019. október 22–24. között Stuttgartban sorra kerülő parts2clean kiállítás számtalan lehetőséget mutat be a folyamatok optimalizálásához. A speciális kiállítási lehetőségek és betétprogramok értékes információval gazdagítják majd az ipari alkatrésztisztítás vezető szakkiállítására kilátogató vendégeket.
A XX. század elejének kiváló találmánya a homokszórás, mely egy általánosan elterjedt felülettisztítási eljárás. Az évtizedek alatt folyamatosan fejlődő technológiában idővel megjelent a finomszemcse-technológia, a hatékonysági és környezetvédelmi megfontolások pedig életre hívták a szódaszórást is. A komplex geometriák villámgyors felülettisztítását lehetővé tevő szódaszórásról Kisvárday-Papp Miklós, az eljárást idehaza meghonosító PROFETT ügyvezető igazgatója beszélt a TechMonitornak.
A működési szempontból kritikus gépjárműrendszerek esztergált alkatrészei a legmagasabb követelményeket támasztják a pontossággal, minőséggel és tisztasággal szemben. Egy francia esztergaműhelyben a havonta nagyjából nyolcmillió elkészített alkatrész mindössze 1 ppm hibaarányáról nemcsak a legmodernebb gyártó- és minőség-ellenőrző gépek, hanem az igényekhez szabott tisztítási megoldások is gondoskodnak.
A magyar ipar kiemelkedő növekedése mögött az autóipari befektetések jelentős bővülése áll. Ma-gyarországi gyártóegységgel rendelkezik a Mercedes, az Audi, a Suzuki és számos beszállítójuk is. A versenyben való helytálláshoz nagyon fontos, hogy a gépjárműipari üzemek a munkahelyi biztonság tekintetében is megfeleljenek a legmagasabb szintű normáknak. Ezen a területen sokat segíthet akár egy egyszerű szőnyeg is, amely megakadályozza, hogy a dolgozók elcsússzanak az olajos padlón.
Egy amerikai műanyagipari gyártó cég példájában ismét bebizonyosodott a különböző szén-dioxid hó befúvásos technológiák hatékonyságának nagymértékű eltérése. Az acp quattroClean rendszerének bevezetése óta a cégnél gyakorlatilag nullára csökkent a bevonatolás előtt megtisztított járművilágítási alkatrészek szennyeződés okozta selejtszáma.
A BMW Group Dingolfingban működő üzemében egy KR 120 R2100 nano F exclusive típusú KUKA robot van üzemben. A KR QUANTEC nano sorozatú robot alkatrészeket szállít a tisztítófúvókákhoz. Ennek során kémiai összetevőket tartalmazó tisztítóközegeknek, magas hőmérsékletnek és nagy tisztítónyomásnak van kitéve.
Bárhol gyártják vagy dolgozzák fel az alkatrészeket, azok tisztítási technológiája döntő jelentőségű a gyártási folyamatok sikere és a késztermék minősége szempontjából. Egyre jellemzőbb a magas tisztasági fok megkövetelése – beleértve a részecskemaradványok és a filmrétegek eltávolítását is – és a normák is egyre emelkednek.
Az autóipar ellátási láncát olyan tevékenységek dominálják, amelyek közvetlenül vagy közvetve az erőátviteli technológiához kapcsolódnak. Az összetevők tisztaságára vonatkozó eltérő követelmények ellenére az ellátási lánc különböző szakaszaiban a forgácsolási folyamatokat jórészt a részecskeeltávolítást célzó technológiák dominálják. A felületi filmréteg mindeddig kevés figyelmet kapott, de ez a szemlélet változóban van. A változó gyártási módszerek és mobilitási koncepciók, valamint néhány más trend új követelményprofilt hoznak létre, ami kikényszeríti a változást. Felmerül persze a kérdés, hogy merre tart az ipari tisztítástechnika.
A megmunkálási művelet szén-dioxid-hó befúvással történő hűtésével jelentősen javítható a folyamat költséghatékonysága. Az acp által kifejlesztett, sorozatgyártásra is alkalmas quattroClean rendszer többek között a PEEK poli(éter-éter-keton) és az alumínium munkadarabok megmunkálása során is növeli a termelékenységet. A rendszer további előnye, hogy az alkatrészek és gépek sokkal tisztábban tarthatók.
Noha egyre többet beszélünk az elektromos autókról, az olajszármazékok még sokáig használatban maradnak a személygépkocsikban. A műhelyekben a csöpögő kenőolaj felitatása az elkövetkezendő 15 évben még gyakrabban előforduló munkafázis lesz, mint mondjuk az akkumulátorok cseréje. A MEWA teljes körű szolgáltatásának keretében használható MEWA MULTITEX® szőnyegek minden gépjárműszervíznek segítenek abban, hogy tisztán tarthassák a padlót – ezek ugyanis bármit képesek felszívni, ami csöpög, csurog vagy folyik.
Az autóiparban a meghajtóegységek szemcseszórása hagyományos módon sűrített levegős szóróberendezésekkel történik. A Rösler egy francia autógyártónak olyan szemcseszóró berendezést tervezett, amelyben a szóróanyagot turbinák gyorsítják fel. Ezzel nem csupán 30 százalékos energiamegtakarítást lehet elérni, hanem a szórókapacitás is kereken 50 százalékkal növekszik. Utóbbi lehetővé teszi, hogy az előírt óránkénti 240 alkatrészt biztonságosan, egy berendezésben lehessen megmunkálni.
Az alkatrészek tisztaságára vonatkozó előírások ma már számos ágazatban maguktól értetődők. Elsősorban a tisztítóközeg kiválasztásától függ, hogy ezeknek a követelményeknek a teljesítéséhez milyen pénzügyi, műszaki és személyi ráfordítás szükséges. A szennyeződéstől függően itt az oldószerek jelentik a gazdaságosabb és tartósabb alternatívát.
Az alkatrészek hatékony tisztítása napjainkra gyakorlatilag minden gyártó számára kulcsfontosságú lett, nem utolsósorban azért, mert a tisztaság mércéje is folyamatosan emelkedik. A szennyeződések eltávolítása kritikus tényező a soron következő megmunkálási feladatok és ezzel a késztermék minősége szempontjából. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor a költségnyomás is fokozódik. A gyártók tehát két tűz közé kerültek. Megoldást jelenthet a mosórobotok alkalmazása.
A landshuti telephelyen a BMW Group mintegy 1 500 alkalmazottja évente mintegy ötmillió, alumíniumból és magnéziumból készült, mintegy 69 000 tonna össztömegű öntvénykomponenst állít elő. A gyártási terjedelem részét képezik a motor részegységei, mint például hengerfejek vagy forgattyúházak, továbbá a karosszéria szerkezeti elemei és az alváz alkatrészei is. Az augsburgi MRK-Systeme GmbH vállalattal együttműködve innovatív, robotalapú szárazjégfúvási megoldás került kidolgozására nyolc különböző szerszámtípushoz. A 2004-ben alapított MRK-Systeme GmbH tizennégy alkalmazottjával ember–robot együttműködési funkciócsomagokat állít elő és valósít meg. A rendszermegoldásokat elsősorban gépjárműgyártók és beszállítóik, de emellett az ipar más területei is alkalmazzák.
Az ipari alkatrészek tisztítása ma már széles körben elismert, kulcsfontosságú értéknövelő lépés az egész termelési láncban. Az új trendek – mint az ipar 4.0, a miniatürizálás, az elektromobilitás, a könnyűszerkezetes konstrukciók térhódítása és a globalizáció – újabb kihívásokat hoztak magukkal az ipari alkatrészek és felületek tisztításában is.
Bár még csak hét hónapja zárta be kapuit a rekorderedményeket hozó PaintExpo 2016, a szervezők máris élénk érdeklődést regisztráltak a soron következő kiállításra. Az iparibevonat-technológia hetedik nemzetközi seregszemléjére november elejéig már 170 kiállító cég foglalta le standját. Az így regisztrált mintegy 75 000 négyzetméternyi nettó kiállítási alapterület máris az idei kiállítás eredményének több mint felét jelenti. A szervezők ezért a területkínáalt jelentős bővítése mellett döntöttek.
2016. április 19–22. között az iparibevonat-technológiák legújabb fejlesztései vették birtokba a karlsruhei Kiállítási Központot. A PaintExpo kiállítás négy napja alatt 501 kiállító cég mutatta be a folyékony- és porfestés, valamint a tekercselt burkolatok terén kifejlesztett legújabb termékeit és megoldásait.
2016. május 31. és június 2. között Stuttgartban kerül sor az ipari tisztítástechnológia vezető nemzetközi szakkiállítására. A gépek és berendezések, a folyamatok, a zsírtalanításra történő előkészítés, az alkatrészek, komponensek, kosarak és paletták tisztítása és előkezelése, a folyamatautomatizálás, a tisztatéri technológia, a korrózióvédelem, az állagmegóvás, a csomagolás, a takarítás, a minőségbiztosítás, a vizsgálati módszerek és analitikai eljárások széles körű kínálatából a TechMonitor válogatása nyújt kis ízelítőt.
2016. május 31. és június 2. között Stuttgartban kerül sor az ipari tisztítástechnológia vezető nemzetközi szakkiállítására. A gépek és berendezések, a folyamatok, a zsírtalanításra történő előkészítés, az alkatrészek, komponensek, kosarak és paletták tisztítása és előkezelése, a folyamatautomatizálás, a tisztatéri technológia, a korrózióvédelem, az állagmegóvás, a csomagolás, a takarítás, a minőségbiztosítás, a vizsgálati módszerek és analitikai eljárások széles körű kínálatából a TechMonitor válogatása nyújt kis ízelítőt.
Lehet szó gépjármű- vagy légiparról, orvosi technológiákról, finommechanikáról, optikai és elektronikai gyártásról, az alkatrészek műszaki specifikációjában a méretek és tűrések mellett ma már a felületi szennyeződésmaradványokról szóló információnak is szerepelnie kell.
Elsőre nem tűnik izgalmas témának egy törlőkendő. A lényeg, hogy mindig kéznél legyen, és a felhasználónak lehetőleg ne keljen foglalkoznia a beszerzéssel vagy ártalmatlanítással. Ez azonban csak teljes körű szolgáltatás igénybevételével érhető el.
Függetlenül attól, hogy a felülettisztítás rendkívül összetett, vagy meglehetősen egyszerű, a szennyeződések eltávolítása kritikus tényező a soron következő megmunkálási feladatok és ezzel a késztermék minősége szempontjából. A hatékony, fenntartható és megbízható eredményhez vezető tisztítási megoldások iránt következésképpen világszerte növekszik az érdeklődés.
A kifogástalan eredmény elérése érdekében az autójavító műhelyekben az eszközöket és alkatrészeket tisztán kell tartani. Az alkatrészmosás sokszor időrabló, hálátlan, sok munkával járó tevékenység, azonban mégis elengedhetetlen ahhoz, hogy az ügyfelek számára magas minőségű szolgáltatást nyújthassunk.
Az ipari felületek és alkatrészek környezetkímélő tisztítása az intenzív gyártási folyamatok meghatározó elemét képezi, ezért a gyártók folyamatosan keresik azokat a technológiai megoldásokat, melyek hatékonyan, ugyanakkor gazdaságos módon felelnek meg a tisztasági követelményeknek. Cikkünkben két technológia, a közel félévszázados múltra visszatekintő szárazjég-szórásos, és az alig másfél évtizede létező lézeres felülettisztítás lehetőségeit mutatjuk be.
Bizonyára látták már az utakon a MEWA teherautóit, azonban sokan nem tudják pontosan, vajon mivel is foglalkozik tulajdonképpen a német nagyvállalat. A teherautókon jól látható a logó alatti Textil-Management szöveg, ami egyértelművé teszi, hogy egy textil-szolgáltatásról van szó. Ez nem mást takar, mint a MEWA újrahasználható textil törlőkendőkre épülő szolgáltatási rendszerét.
Függetlenül attól, hogy MIG-, MAG-, WIG-, lézer-, vagy ellenállás hegesztésről van szó, a művelet előtt és után a munkadarabok egyes területeit meg kell tisztítani. Gyártási és költséghatékonysági szempontokból a hatékony, szelektív, száraz és az automatizált gyártósorokba könnyen integrálható folyamatok élveznek előnyt. A szén-dioxid hó befúvó rendszer minden követelménynek kiválóan megfelel.