2019. május 06., hétfő, 06:00
Címkék: felsőoktatás graphIT középiskola Siemens PLM Solid Edge tervezői szoftver verseny
2019. április 25-26. között rendezték meg Salgótarjánban „Az év SOLID EDGE diák tervezője 2019!” versenyt a Siemens PLM Software Smart Expert Partnere minősítéssel rendelkező graphIT Kft. és a Salgótarjáni Szakképzési Centrum szervezésében. Az országos verseny döntőjébe jutott 16 diák a szervezők elmondása szerint már az iparban is megállná a helyét.
A 2018-as megmérettetés nagy sikere és pozitív visszhangja után idén is megrendezésre került a nappali tagozatos diákok számára kiírt „Az év SOLID EDGE diák tervezője” verseny. A Siemens PLM szoftvergyártót idehaza több mint 20 éve képviselő graphIT Kft. szakmai rendezvényei hosszú évek óta terelik a fiatalabb korosztályokat a biztos megélhetést nyújtó mérnöki hivatás felé. A rendezvények rendszeres résztvevőinek számítanak a Salgótarjáni Szakképzési Centrum oktatói és diákjai. Az így kialakult szakmai kapcsolat – valamint a szakgimnázium új eszközparkja – ideális feltételeket teremtett a verseny életre hívásához. A tervezői verseny elindításával az oktatási intézmények és a graphIT Kft. eddig is szoros együttműködése új lendületet vett, amihez a környékbeli ipari cégek is csatlakoztak, hiszen általános trend, hogy a rátermett szakembereket minden vállalat már minél fiatalabb korban igyekszik megszólítani.
„Hagyományosan erős kapcsolati hálóval rendelkezünk az iparcégek között, hiszen a megyében mi képezzük a gépészeti és az informatikai szakembereket. Az igen erős mezőnyben mindkét tanulónk bekerült a legjobb hatba, ami jó visszajelzés a mérnöki tervezőszoftverek oktatásának színvonaláról – jelentette ki Bozó János, a Salgótarjáni Szakképzési Centrum Stromfeld Aurél Gépipari, Építőipari és Informatikai Szakgimnáziuma és Szakközépiskolájának igazgatója. – A versenyt a Szakképzési Centrum is magáénak érzi, így a szponzori háttér létrehozásában is aktív szerepet vállalt. A szponzorok számára vonzó, hogy a versenyen a tanulók krémje van jelen, akik ebben a szakmában képzelik el a jövőjüket is.”
A versenyre a tanulók egy tetszőlegesen választott saját szerkezet 3D modelljeivel és összeállításával jelentkezhettek. A pályázatokból a zsűri és a versenyben részt vevő szakmai partnerek választották ki a döntőbe meghívott diákokat. A zsűri értékelése alapján ki is alakult a legjobb hat versenyző végső sorrendje:
„Szoros volt a verseny – egyedül a későbbi győztes tanuló emelkedett ki a mezőnyből – és maximálisan elégedettek lehetünk a döntőbe jutott 16 versenyző hozzáállásával – mondták el Szabó Dávid és Krizsán Tamás, a graphIT Kft. ügyféltámogató mérnökei. – A feladatok teljesítéséhez ki kellett lépni az oktatási intézményekben kapott standard megoldási keretekből, így nem az előképzettség szintje számított, hanem a programok tényleges ismerete. A célérték keresés, a végeselem analízis és a kábelkorbács tervezés mind egyszerű feladat annak, aki érdeklődik a szoftver iránt és az órai kereteken kívül is foglakozik vele. A mindennapi tervezési munka valós szituációit kellett verseny során megoldani – így az indulók segítségképpen használhatták az internetet és priorizálhatták is a feladatokat. A verseny utáni kötetlen beszélgetés során a diákok nagyon érdeklődőnek bizonyultak, sokat kérdeztek a mi munkánkról, így elmondhatom, hogy a döntős versenyzők mindegyike már most megállná a helyét az iparban.”
Alig 200 000 lakosa van Nógrád megyének, a gyerekszám is csökken, így az osztályok 15-20 fővel jutnak a gyártástechnológusi képzés végére. A hasonló versenyek és az azokon elért sikerek azonban plusz motivációt adnak a diákoknak. „A graphIT Kft-vel 7-8 éves kapcsolatunk van – az alapképzés is Siemens-szoftverekkel történik – és minden környékbeli iparcéggel kiépítettük a napi kapcsolatot. – mondta Dániel László, a Salgótarjáni Szakképzési Centrum CAD-oktatója. – Úgy érzem, hogy a tanulóink hozzáállásával nem volt gond és a versenyen kihozták magukból a maximumot – az időpont talán nem volt szerencsés, hiszen a diákoknak két hét múlva már technikusi vizsgát kell tenniük.” A graphIT Kft. kezdeményezése stratégiai fontosságú a Szakképzési Centrum számára, hiszen Nógrád megye fontos szerepet szán az informatikának és a robotikának a szakképzésben.
„Az egyetem mellett a Linamar Zrt-nél dolgozok a duális képzés keretein belül – jelentette ki a versenyben győztes Hejberger Konrád. – Az egyetem megkezdése óta ritkábban jutok el versenyekre, de Az év SOLID EDGE diák tervezője versenyt tavaly is sikerült megnyernem. Idén keményebb és szorosabb volt megmérettetés, az eredményes részvételhez a 2019-es szoftverújdonságokat is ismerni kellett. Mindenképpen tervezőmérnökként képzelem el a jövőmet.”
Molnár László